054-4666879

אירוע גז חמצן בפקולטה לרפואה

לפני מספר שנים, בעת פתיחה של ברז גליל מלא בגז חמצן בסעפת עם החלפה אוטומטית בין 2 אגפים, (8 גלילים בכל אגף), אירעה שריפה מלווה בפיצוץ של הצינור הגמיש שכשל ונחצה לשני חלקים. החלק שנשאר מחובר לגליל המשיך להצליף, עד שהגליל התרוקן מתכולת הגז.

בהישמע רעש הפיצוץ, העובד האחראי להחלפת הגלילים הצליח להשתטח במהירות על הריצפה ולא נפגע. הצינור הגמיש עשוי מצינור פנימי של טפלון PTFE ומחוזק עם חוטים שזורים של נירוסטה.

החקירה הפנימית של יח’ הבטיחות לא חשפה את סיבת הכשל של הצינור וזה לא מפתיע, היות שידועים
8 “מנגנוני כשל” שעשויים לגרום לאירוע בגז חמצן – לרוב נוהגים להאשים את ה”זיהום בשמן ו/או גריז” כסיבת האירוע בדומה להאשמת “קצר חשמלי” באירועי שריפה.

אירועים מהסוג הזה די נפוצים אצל יצרני הגז (בעת מילוי גלילים), במוסדות רפואה בארץ וגם בחו”ל ובענף של הטכנאים למיזוג אוויר (בעת מילוי חמצן מגליל גדול לגליל קטן).

כלקח מהאירוע, הוחלפו בסעפת 16 הצינורות הגמישים שהיו בשימוש וזהים לצינור שכשל, לצינורות גמישים “חכמים” מדגם Safety-Hose שאינם מצליפים, המותאמים לשימוש בגז חמצן.

בנוסף, נתלה שלט אזהרה המורה לעובד לפתוח את ברז הגליל בזהירות ובהדרגה (כדי למנוע התחממות הגז כתוצאה מדחיסה אדיאבטית) והעובד קיבל הדרכה ייעודית בנושא התפעול של עמדת החמצן.

לפרטים נוספים ויצירת קשר השאירו פרטים או חייגו 054-4666879

לפרטים נוספים ויצירת קשר השאירו פרטים או חייגו
054-4666879